Świat Wikileaks

Projekt „Dumbo” #Vault7

Wikileaks kontynuuje publikowanie informacji z segmentu #Vault7 – ujawniającego tajne programy i operacje wykonywane przez CIA.

Najnowsza publikacja dotyczy projektu Dumbo – dzięki niemu CIA jest w stanie przejąć kontrolę nad urządzeniami nagrywającymi – kamerami i mikrofonami w czasie rzeczywistym, jak też przekształcić nagrywany materiał.

„Dumbo jest w stanie zidentyfikować, przejąć kontrolę i zmanipulować monitoring, jak też systemy wykrywające na namierzonym komputerze korzystającym z systemu operacyjnego Microsoft Windows. Identyfikuje on zainstalowane urządzenia takie jak kamery czy mikrofony zarówno te zainstalowane lokalnie jak i te podłączone bezprzewodowo (przez Bluetooth czy WiFi) czy przez sieć. Wszystkie operacje na wykrytych urządzeniach (w większości przypadków chodzi o nagrania, monitoring, czy wykrycie streamingów sieciowych, w formie audio lub video) również są identyfikowane i mogą zostać wstrzymane przez osobę z programu korzystającą. Poprzez usunięcie lub zmanipulowanie nagrań, operator jest w stanie usunąć prawdziwe dowody najścia, a nawet stowrzyć dowody fałszywe”.

Hmmmm. Waszyngton jest jednym z najbardziej oblepionych kamerami miast na świecie – a kiedy w Pentagon „uderzył samolot”, to żadna tego zdarzenia nie zarejestrowała. Ciekawe dlaczego… 😉