Świat Zdrowie

Czy terapie wykorzystujące komórki macierzyste zrewolucjonizują medycynę?

Lekarzom ze szpitala w południowej Kalifornii udało się przywrócić pacjentowi z uszkodzonym rdzeniem kręgowym funkcje motoryczne w górnej części ciała dzięki terapii wykorzystującej komórki macierzyste.

Dwudziestoletni Kris Boensen doznał uszkodzenia rdzenia w odcinku szyjnym na skutek wypadku samochodowego w marcu tego roku. Uraz był na tyle poważny, że chłopak miał być do końca życia sparaliżowany od szyi w dół. Lekarze uniwersyteccy zakwalifikowali go jednak do wciąż prowadzonych na etapie eksperymentalnym zabiegów wstrzyknięcia bezpośrednio do rdzenia komórek macierzystych. Po dwóch miesiącach zaobserwowano pierwsze oznaki poprawy. Dzięki terapii już teraz Kris jest w stanie samodzielnie się podpisać, umyć zęby, korzystać z telefonu – a więc wykonywać proste czynności, które w ogromnym stopniu zwiększają jego szanse na samodzielność.

Ale komórki macierzyste dają ogromną nadzieję nie tylko pacjentom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym – dzięki nim być może już niedługo nastąpi prawdziwy przełom w leczeniu do tej pory nieuleczalnych chorób genetycznych, takich jak mukowiscydoza, czy chorób autoimmunologicznych jak np. stwardnienie rozsiane. Terapie komórkami macierzystymi mogą być więc przełomem w medycynie porównywalnym do stworzenia antybiotyku przez Fleminga.

Źródło: http://theheartysoul.com/stem-cells-cure-paralysis/