Biznes Polityka Świat Video

Czy FED chce zwalić wielki kryzys na barki Donalda Trumpa?

W trakcie kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych Donald Trump wielokrotnie mówił o tym, że Amerykańska gospodarka jest w wielkiej bańce, która w końcu pęknie:„Mamy teraz najgorsze ożywienie gospodarcze od czasów Wielkiego Kryzysu i uwierzcie mi – jesteśmy w bańce. I jedyną rzeczą która pozornie wygląda dobrze jest giełda, ale wystarczy że podniesie się stopy procentowe choćby odrobinę, a zacznie się walić. Jesteśmy teraz w wielkiej, tłustej, paskudnej bańce i musimy być niezwykle ostrożni. Ale mamy też FED, który działa politycznie, mamy Janet Yellen z Systemu Rezerwy Federalnej. FED uprawia politykę utrzymując stopy procentowe na tak niskim poziomie. I uwierzcie mi – w dniu kiedy Obama odejdzie grać sobie w golfa do końca życia, podniosą stopy procentowe i zobaczycie, że źle będzie się działo. Bo prawda jest taka, że FED nie robi tego co powinien, a zamiast tego bawi się w uprawianie polityki. FED jest bardziej polityczny niż Sekretarz Stanu Hillary Clinton.”

„Możemy być w wielkiej, grubej bańce i jeśli ona pęknie to będzie problem. (…) Słowo „bańka” – zapamiętajcie je sobie, to tu je usłyszeliście. Nie chcę być zbyt brutalny, ale jeśli ta bańka ma pęknąć, to wolałbym by stało się to teraz niż w drugim miesiącu rządów nowej administracji.”

Przetaczam te słowa, bo właśnie dziś, pierwszy raz od roku (i drugi w ciągu ostatniej dekady) FED podniósł stopy procentowe i co więcej – zapowiedział jeszcze 3 podwyżki na przyszły rok. Dokładnie tak jak przewidywał i przed czym przestrzegał prezydent elekt. Z tego powodu przypominam tekst, który napisałam na temat baniek spekulacyjnych i istotności edukacji ekonomicznej. Czy tego chcesz czy nie, to wszystko dotyczy też Ciebie. Każdy z nas mimowolnie jest uczestnikiem rynku, każdy siedzi przy stole pokerowym. „A jeśli grając w pokera nie wiesz, kto jest frajerem przy stole, to znaczy, że jesteś nim Ty”

„Jeśli grając w pokera nie wiesz, kto jest frajerem przy stole – to znaczy, że jesteś nim Ty”