Polityka Świat

Hiszpania już straciła Katalonię

Liczba osób rannych na skutek działań hiszpańskiej policji w związku z dzisiejszym referendum w Katalonii wzrosła już do 465. W internecie dostępne są materiały filmowe umieszczane przez zwykłych ludzi tego jak wysłane z Madrytu oddziały policji pałkami atakują ludzi, którzy w sposób pokojowy demonstrują i śpiewają na ulicach, co i rusz pokrzykując: „Votarem!” a więc – „Zagłosujemy!”. Policja strzela do Katalończyków gumowymi kulami – cywilów bronić zdecydowali się katalońscy strażacy.

„Zewnętrzny obraz państwa hiszpańskiego wciąż się pogarsza i dziś osiągnął taki poziom wstydu, że będzie on mu towarzyszył już na zawsze” – powiedział Carles Puigdemont – główny organizator referendum.

„Pałki, gumowe kule i nieuzasadniona przemoc, które rząd hiszpański rozkazał organom policyjnym użyć przeciwko osobom broniącym kart i punktów wyborczych obrazują ogrom tego wstydu. Dziś państwo hiszpańskie straciło znacznie więcej, niż straciło kiedykolwiek wcześniej, a obywatele Katalonii dziś osiągnęli znacznie więcej, niż udało im się osiągnąć do tej pory”