Biznes Świat

Spór tech-tytanów o sztuczną inteligencję

Elon Musk przez pewien czas był wielkim zwolennikiem sztucznej inteligencji i optymistycznie patrzył na jej rozwój. Otrzeźwienie przyszło z czasem i teraz przedsiębiorca otwarcie ostrzega przed zagrożeniami, jakie może ona nieść. Wprowadzenie sztucznej inteligencji (nie tylko robotów, ale i komputerów czy czipów podłączonych do ludzkiego mózgu) bez jakichkolwiek regulacji według producenta Tesli „jest największym zagrożeniem przed jakim stoi ludzkość”. „Igrając z nową technologią obudzić możemy demona” – mówi.

W kontrze wobec tych słów opowiedział się właśnie Mark Zuckerberg twierdząc, że straszenie ludzi w ten sposób jest „dość nieodpowiedzialne”. Elon Musk odbił piłeczkę twittując, że rozmawiał z Markiem na ten temat i „jego zrozumienie tych kwestii jest ograniczone”.

Sztuczna inteligencja bez wątpienia zmieni naszą rzeczywistość i ludzkość w stopniu nie do poznania. Tak wielkie zmiany, ingerujące byty, które pod wieloma względami z czasem uzyskają nad nami przewagę wymagają ostrożności. Wciąż widzę przyszłość optymistycznym okiem, jak Mark, ale by do niej dojść musimy ustrzec się wszystkich niebezpieczeństw, przed którymi ostrzega Elon Musk. W przeciwnym razie nasza rzeczywistość potoczyć się może według scenariusza studia Pixar – i jedyną pamiątką po człowieczeństwie będzie miłość WALL-ego do Ewy.

Źródło: http://mashable.com/2017/07/25/elon-musk-mark-zuckerberg-ai/?utm_cid=mash-com-fb-main-link#NYs4kvjdkiqX